TASKULAMBI SOE VALGUS VERSUS KÜLM VALGUS

TASKULAMBI SOE VALGUS VERSUS KÜLM VALGUS

Valides endale taskulampe ei ole valikus vaid erinevad firmad ning taskulampide ülesehitused vaid ka valgustemperatuurid. Nagu iga valgusega on valikus soojad ning külmad toonid, lisaks ka neutraalsed e. vahepealsed temperatuurid. Mis asi on aga valgustemperatuur ning miks end sellega taskulampi ostes tuttavaks teha? Nendele küsimustele hakkame me vastust kohe otsima.

Valgustemperatuurid
Enne taskulampide juurde minekut peame me üle kordama, mis on soe ja külm valgus.

Sooja valguse puhul tekib valgus osakeste soojusliikumisel. Näiteks annab küünal sooja valgust (umbes 2000K). Soe valgus on silmale mugav vaadata ning seda soovitatakse enne magama minekut, samuti tekitab soe valgus hubase oleku.

Külmad valgusallikad vastupidiselt soojadele ei kiirga välja soojust – arvuti, teleka, telefoni ekraan (ligikaudu 6000K, mis on sarnane päevavalgusele, 7000K). Külm valgus ei pruugi kõikidele silmadele sobida kuna ta on väsitav.

Kuna soojad ning külmad toonid reageerivad vastavalt olukordadele erinevalt, siis on ka taskulampidel võimalik soetada mõlemat varianti. Kuigi tänapäeval räägitakse palju taskulampide värvisoojusest, siis palju on veel õppida. Taskulampide kasutajad on välja toonud mõningad erinevused: soe valgus on hea asjade lähedamaks vaatamiseks, külm valgus aga kaugemalt vaatamiseks kuna silm reageerib külmale värvile järsemalt ning kauguses olevad asjad tulevad hästi välja. Rääkides taskulampide regulaarsete kasutajatega soovitatakse taskulampe, mis on külma ning sooja tooni vahepeal ehk neutraalsed. Kuid mõlemal valgusel on olemas omad plussid ning miinused, mistõttu iga taskulambi kasutaja valib endale täpselt sellise valguse nagu talle vaja.

Järgnevalt vaatame lähemalt külmade ning soojade valgustemperatuuride plusse ning miinuseid

Külmad ning soojad toonid
Külmad valgustemperatuurid (5000K ja rohkem):

  • Ere valgus e. distantsidel on näha kaugemale ning detailsemalt. Samuti on külma valgust lihtne kauguses märgata. Ka mõningad loomad looduses kasutavad külma valgust nagu näiteks Jaanimardikad – külma valgust märgatakse paremini ning see on ideaalne märguandmiseks. Samuti mängivad virmalised külma valgusega. Lisaks peegeldub külm valgus objektidelt paremini tagasi kui soe valgus, mis teeb asjad kauguses paremini nähtavaks.
  • Külma valgustemperatuuriga taskulambid on odavamad.
  • Pikaajalisel kasutamisel kurnab silmi
  • Pimedas metsas taskulambiga ringi käies kaotab valge valgus öönägemise ära. Näiteks lugedes kaarti külma valgusega ning seejärel pilku tõstes peavad silmad uuesti pimedusega ära harjuma.

Soojad valgustemperatuurid (4000K ja vähem):

  • Silmale mugavad vaadata e. silmad ei väsi sellest valgusest ära. Samuti sobivad paremini öönägemise hoidmiseks (kõige parem öönägemise jaoks on muidugi punane värvus).
  • Sobivad uduses või suitsuses metsas kõndimiseks. Samuti kasutatakse sooja valgustemperatuuriga taskulampe vihmas ning muudes raskemates ilmastikuoludes.
  • Suurendab teravussügavust
  • Sooja valgustemperatuuriga taskulambid on kallimad

Kokkuvõttes on valgustemperatuur väga huvitav teema ning igasugune valgus reageerib välitingimustes erinevalt. Kui külm valgus on hea märkamiseks siis samal ajal on ta silmadele kurnav. Kui soe valgus on hea udus, siis samal ajal ei näe sellega väga kaugele. Justnimelt, mitmete erinevuste tõttu on tarvis mõelda enda käikude kohta ning, milleks taskulampi põhiliselt kasutatakse ning siis teha otsus kas külmema või soojema tooni suhtes.

Erinevaid taskulampe on võimalik aga mugavalt lähemalt uurida meie e-poest!


Sa lisasid just toote ostukorvi:

Liitu uudiskirjaga ja saa 4% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 4% allahindlust oma esimeselt ostult!